راه های بهینه سازی تصاویر وب سایت برای موتورهای جستجو Image SEO

قسمت عمده ای از بازدید کننده های سایت را موتورهای جستجوی تصاویر به وجود می آورند. اگر تصاویری که در سایت قرار می گیرند به صورت مناسبی بهینه سازی شوند می توانند مقدار زیادی از ترافیک سایت را تامین کنند. در ادامه نکاتی در زمینه بهینه سازی تصاویر که باعث نمایش مناسب تصاویر در موتورهای جستجو می شود را بیان خواهیم کرد. این نکات موارد اصلی و مهم در زمینه سئو تصاویر هستند که میتوانیم در طراحی وب سایت خود از آنها استفاده کنیم.

1- صفت alt تگ img

برای قرار دادن تصاویر در سند HTML از تگ img استفاده می شود. صفت alt تگ img متن جایگزین برای تصویر را مشخص می کند، در صورتی که تصویر در مرورگر به هر علتی نمایش داده نشود یا اینکه از تکنولوژی هایی مانند screen reader ها استفاده شود به جای عکس، متن درون صفت alt  نمایش داده می شود. هنگامی که از تصاویر به عنوان لینک استفاده می شود و آنها را داخل تگ a قرار می دهیم متن داخل alt همانند متنی برای لینک است و موتورهای جستجو از آن به عنوان توضیحی برای لینک استفاده می کنند.

صفت alt تگ img
صفت alt تگ img

روش قرار دادن صفت alt در تصاویر

تصاویر به تنهایی هیچ گونه توضیحی برای موتورهای جستجو ندارند باید توجه داشت در طراحی وب سایت، موثرترین راه برای معرفی و توضیح تصویر استفاده مناسب از صفت alt است. هنگام استفاده از صفت alt نباید کلمات نامرتبط به تصویر را به امید بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو استفاده کرد زیرا ممکن است سایت تولید کننده spam شناخته شود و در نتیجه تاثیر منفی در رتبه سایت داشته باشد.

2- انتخاب نامی مناسب و توضیحی برای تصویر

هنگام قرار دادن تصاویر در صفحات وب بهتر است که اسمی مناسب برای عکس انتخاب کنیم و از قرار دادن نامهایی مانند image1.jpg برای تصویر خودداری کنیم. به عنوان مثال در صورتی که تصویر ماشین جدید سفید رنگ خود را در سایت گذاشته اید به جای استفاده از image1.jpg از نامی مانند my-new-white-car.jpg که اطلاعات بهتری به موتورهای جستجو در مورد تصویر می دهد استفاده کنیم. همچنین بهتر است که کلمات در نام با -(dash) از هم جدا شوند.

3- تگ figcaption در HTML5

figcaption تگی جدید در HTML5 است که برای قرار دادن توضیحات به همراه تگ figure استفاده می شود. تگ figure برای قرار دادن تصویر، لیست کدها، دیاگرام و ... استفاده می شود و figcaption توضیحی برای این تگ است. در صورتی که از این تگ برای قرار دادن عکس استفاده کنیم متنی که داخل figcaption قرار می گیرد توضیحی کامل برای تصویر است و به بازدید کننده و موتور جستجو کمک می کند تا شناخت بهتری نسبت به عکس داشته باشند. در نتیجه این تگ می تواند کمکی موثر در Imgae SEO یا بهینه سازی تصاویر باشد.

4- صفت title

صفت title صفتی عمومی در HTML است و در اکثر تگ ها(در بعضی از تگ ها مجاز به استفاده از این صفت نیستیم) می توان از آن برای توضیحی بیشتر درباره تگ مربوطه استفاده کرد. در مرورگرها معمولا با قرار گرفتن نشانگر موس بر روی تگی که صفت title در آن استفاده شده است متن آن بصورت پنجره ای کوچک(tooltip) نمایش داده می شود.

صفت title تگ img
صفت title تگ img

روش قرار دادن صفت title در تگ img

یکی دیگر از راههای توضیح بیشتر عکس استفاده از این صفت است که هم برای موتورهای جستجو و هم برای بازدید کنندگان سایت می تواند مفید باشد. البته اهمیت این تگ به اندازه صفت alt برای موتورهای جستجو نیست و نیازی به استفاده از آن در تمام عکسهای سایت نیست.

5- متن اطراف تصویر

به جز مواردی که در بالا به آنها اشاره شد متن صفحه ای که تصویر در آن قرار گرفته است نیز برای موتورهای جستجو اهمیت دارد و بهتر است که تصاویر مرتبط با متن اطراف خود باشند در غیر اینصورت موتورهای جستجو اطلاعاتی نادرست و گیج کننده در رابطه با عکسها پیدا می کنند.

تا جایی که امکان دارد بهتر است تصاویر در صفحه های مرتبط به خودشان قرار بگیرند و از title و caption برای توضیح بهتر و کاملتر آنها استفاده شود.

6- اضافه کردن sitemap برای تصاویر(Image Sitemaps)

یکی دیگر از راههایی که در زمینه سئو تصاویر اهمیت دارد اضافه کردن sitemap برای تصاویر است. دلایل اضافه کردن image sitemap به سایت و شناساندن آن به موتورهای جستجو عبارت است از :

  1. اضافه کردن توضیحات بیشتری در مورد تصاویر
  2. افزودن عکسهایی که موتورهای جستجو با خزیدن در صفحه های وب نمی توانند ذخیره کنند مانند تصاویری که با جاوااسکریپت بارگذاری می شوند.
  3. دادن اهمیت بیشتر به بعضی عکسها و کم اهمیت جلوه دادن مابقی عکسها با قرار دادن یا اضافه نکردن آنها به sitemap

اطلاعاتی که در مورد تصاویر می توانیم به sitemap اضافه کنیم عبارتند از :

  1. آدرس تصویر
  2. توضیح یا caption ای برای تصویر
  3. مکان جغرافیایی تصویر(geolocation)
  4. عنوان تصویر
  5. آدرس وب پروانه(license) تصویر

در هر فایل sitemap مجاز به قرار دادن حداکثر 1000 تصویر هستیم در صورتی که تعداد تصاویر بیشتر از این مقدار است باید تعداد فایلهای sitemap را افزایش دهیم. sitemap که فایلی XML است را می توانیم بصورت دستی تایپ کنیم و یا از ابزارهایی که در اینترنت برای این منظور فراهم شده است استفاده کنیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید به توضیحی که گوگل برای نقشه تصاویر سایت(Image sitemaps) قرار داده است مراجعه نمایید.

7- اضافه کردن اطلاعات بیشتر به تگ ها توسط وب سایت schema.org

سایت schema.org الگوهای اطلاعاتی تعریف شده ای را برای اضافه کردن  به تگ های HTML مشخص کرده است. توسط این سایت می توانیم microdata(این گزینه مربوط به HTML5 است)، jsonLD یا RDFa را به صفحات وب اضافه کنیم تا موتورهای جستجو اصلی مانند Google، Bing، Yahoo و Yandex (این موتورها از الگوهای سایت schema.org پشتیبانی می کنند) یا بسیاری دیگر از ابزارها و یا نرم افزارها، اطلاعات بهتری نسبت به ساختار سایت به دست بیاورند. هنگامی که الگوها را به صفحات وب اضافه می کنیم با توجه به الگوی اضافه شده ممکن است طرز نمایش سایت در موتورهای جستجو تکمیل تر و با نکات بیشتری باشد این امر باعث می شود که بازدید کننده انتخاب بهتری هنگام جستجو داشته باشد.

برای تصاویر می توانیم از الگوی ImageObject استفاده کنیم.

8- سرعت بارگذاری تصویر

با توجه به اینکه تصاویر حجم نسبتا بیشتری از خود سایت دارند سرعت بارگذاری تصویر یکی از عوامل مهم در سرعت لود سایت است. اگر حجم تصویر و در نتیجه سرعت بارگذاریش در رتبه سایت و نمایش آن در گوگل تاثیر گذار نباشد قطعا بر تمایل بازدید کننده سایت به ماندن در سایت و خواندن بقیه مطالب سایت تاثیر گذار است. نه تنها حجم کمتر عکس می تواند باعث بازدید بیشتر سایت شود بلکه تصویری واضح تر و دارای کدری کمتر نیز به پربازدید بودن سایت کمک می کند. تصاویری که واضح تر هستند هنگام ساخته شدن عکس کوچکتر(thumbnail) توسط موتورهای جستجو بهتر نمایش داده می شوند و با احتمال بیشتری کلیک خواهند شد. برای اینکه تصاویری با کیفیت مناسب و حجم کمتر داشته باشیم نیاز به ابزارهایی است که بتوانیم تصاویر را برای صفحات وب بهینه کنیم نرم افزارهایی مانند photoshop، firework و gimp نمونه هایی از نرم افزارهای قابل خرید و رایگان هستند که می توانند در این زمینه کمک کنند.

بهتر است برای تصاویر سایت صفت width و height را تنظیم کنیم در اینصورت هنگام بارگذاری صفحه، مرورگر اندازه تنظیم شده را برای عکسها در نظر میگیرد و فضایی را به آنها اختصاص می دهد و حتی اگر تصاویر به طور کامل بارگذاری نشده باشند صفحه وب سایت درست نمایش داده می شود.

9- نوع پسوند تصویر

یکی دیگر از مواردی که در Image SEO باید به آن توجه داشته باشیم استفاده از فرمت های معمول عکس یعنی jpg، gif، png و bmp است. فرمت های ذکر شده در اکثر مرورگرها پشتیبانی می شوند در نتیجه هم بازدید کنندگان سایت می توانند تصاویر سایت را به خوبی مشاهده کنند و هم نتیجه ای بهتر در موتورهای جستجو دارد.

به علاوه به جای قرار دادن تصاویر سایت در پوشه های متعدد بهتر است آنها را در پوشه ای واحد قرار دهیم به عنوان مثال می توانیم از پوشه ای به نام Images برای ذخیره عکسهای سایت استفاده کنیم.

تعداد بازدید از مطلب : 1983